Praca na Dolnym Śląsku

Stale wysoki poziom bezrobocia w Międzylesiu

stale wysoki poziom bezrobocia w Miedzylesiu

Międzylesie to miasto liczące prawie 2,7 tysiąca mieszkańców. Położone jest w powiecie kłodzkim, w gminie o takiej samej nazwie. W okolicach przepływa Nysa Kłodzka. To jedno z miast, w którym znalezienie pracy jest naprawdę trudne, dlatego nie powinno dziwić, że wiele młodych osób decyduje się na wyjazd w poszukiwaniu zajęcia do większych miejscowości. Bezrobocie w Międzylesiu kształtuje się na wysokim poziomie. W 2015 roku wynosiło aż 62,9%, więc było jednym z najwyższych w Polsce.

Pocieszające dla mieszkańców jest to, że poziom bezrobocia w ciągu ostatnich dziesięciu lat stale się obniża. W 2004 roku wynosił on aż 96%. Wraz z jego spadkiem rośnie natomiast średnie wynagrodzenie brutto w Międzylesiu. W 2015 roku wynosiło 3410 zł.

Praca w Międzylesiu niestety nie jest dostępna “od ręki”. Niska jej podaż wynika przede wszystkim ze względu na brak większych przedsiębiorstw, które mogłyby zatrudniać chętnych do pracy. Osoby, które nie chcą wyjeżdżać, mogą próbować rozwijać działalność usługową. Międzylesie jest bowiem ośrodkiem handlowo-usługowym dla całej gminy, więc daje pewną szansę na stały zarobek. Otworzenie niewielkiego sklepu lub innego lokalu usługowo – handlowego pozwala także na rozwój przedsiębiorczości. Trzeba jednak przyznać, że na tę chwilę miasto nie daje zbyt wielu perspektyw i osoby bardziej ambitne powinny nastawić się na poszukiwanie pracy poza jego granicami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *