Praca na Dolnym Śląsku

Wałbrzych rozwija przemysł

Wałbrzych rozwija przemysł

Wałbrzych jest miastem na prawach powiatu, leżącym na Pogórzu Zachodniosudeckim oraz w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą. Jak sama nazwa wskazuje, jest to główne miasto aglomeracji wałbrzyskiej. W mieście mieszka prawie sto piętnaście tysięcy mieszkańców, którzy mogą znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w przemyśle, od lat stale rozwijającym się w Wałbrzychu. Do niedawna działały w nim trzy duże kopalnie węgla kamiennego, przez co było to miasto znaczące nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Aktualnie są one zamknięte i działa tylko jedna koksownia.

Do najbardziej rozwiniętych branż działających w Wałbrzychu należy budownictwo, przemysł motoryzacyjny, szklarski, chemiczny, odzieżowy oraz ceramiczny. Po zamknięciu kopalni to właśnie ten ostatni okazał się najbardziej rozwojowym. Aktualnie porcelana oraz szkło z Wałbrzycha znane jest w całej Polsce oraz za granicą. Dzięki stałemu rozwoju gospodarczemu bezrobocie w mieście jest tylko o dwa punkty procentowe wyższe niż to średnie rejestrowane w całym województwie dolnośląskim.

Sposobem na utrzymanie bezrobocia na niskim poziomie, a także jeszcze większe obniżenie go, jest powoływanie instytucji wspierających przedsiębiorczość. W regionie działają parki technologiczne, inkubatory, agencje oraz fundusze, oferujące liczne szkolenia, wsparcie finansowe oraz preferencyjne warunki związane z zakładaniem oraz prowadzeniem działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *