Praca na Dolnym Śląsku

Zgorzelec świetnym miejscem do inwestowania

Zgorzelec świetnym miejscem do inwestowania

Zgorzelec to miasto o powierzchni 16 kilometrów kwadratowych zamieszkiwane przez około 33 tysiące osób. Znajduje się ono w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, na obszarze Łużyc Górnych. Leży nad Nysą Łużycką, w charakterystycznym obszarze, Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim. 40% powierzchni miasta zajmują użytki rolne. Na obszarze Zgorzelca wydzielone są dwie specjalne podstrefy specjalnych stref ekonomicznych: Kamiennogórskiej oraz Legnickiej. Podstrefy te to obszary, na których inwestujący mogą liczyć na specjalne korzyści. Wśród nich znajdują się zwolnienia z podatków oraz wsparcie finansowe na początku i w okresie rozwoju działalności.

Obniżone koszty działalności gospodarczej to jednak niejedyne zalety inwestowania właśnie na obszarze Zgorzelca. Zachętą jest duży potencjał regionu oraz obecność wielu wykwalifikowanych pracowników. W tej chwili część z nich pozostaje bez pracy w związku z obecnym w mieście bezrobociem. Jest jednak ono nieznacznie niższe od bezrobocia rejestrowanego w całym województwie dolnośląskim. W roku 2015 wynosiło 8,2%, a była to najniższa wartość co najmniej od roku 2004.

Mimo stosunkowo wysokiej podaży pracy część osób ze Zgorzelca szuka pracy za granicą, korzystając z bliskości Niemiec oraz Czech. Takie położenie może być dużą zaletą dla inwestorów poszukujących osób obytych w pracy za granicą oraz tych znających więcej niż jeden język obcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *