Wypalenie zawodowe to problem, który dotyka wiele osób od dłuższego czasu pracujących na tym samym stanowisku oraz odpowiedzialnych za bardzo podobny zakres obowiązków. Może dotknąć wszystkich bez względu na to, czy pracujemy w niewielkim Pieńsku, czy też w międzynarodowej korporacji. Często muszą sobie z nim poradzić także przedsiębiorcy prowadzący swoje działalności. Aby dać sobie radę z wypaleniem zawodowym, należy wiedzieć jak je rozpoznać oraz jak zareagować, kiedy wiemy, że nas dotyczy.
Pierwszym symptomem wypalenia zawodowego jest poczucie ciągłego zmęczenia oraz zniechęcenie, kiedy myśli się o pracy. Dochodzi się do etapu, w którym po weekendzie wcale nie wraca się wypoczętym do codziennych zajęć, a wręcz przeciwnie, szuka się wymówek, aby tylko nie iść do biura. W sferze emocjonalnej pojawia się coraz więcej problemów, a kontakty ze współpracownikami stają się nie do zniesienia. W dalszej fazie mogą pojawić się również problemy zdrowotne, takie jak stałe bóle głowy, zaburzenia snu lub częste przeziębienia.
Co zrobić, aby nie dopuścić do takiego stanu? Najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Warto obserwować swój organizm i brać pod uwagę, jak bardzo praca wpływa na niego. Lepiej nie brać na siebie zbyt wielu nadgodzin oraz nie przepracowywać się za wszelką cenę. Dobrze również dbać o atmosferę panującą w biurze. Napięcie związane ze stresem na pewno zredukują uśmiechnięte twarze kolegów oraz ich wsparcie w realizowaniu bieżących zadań.