Przejdź do treści

Strzegom najbardziej znanym ośrodkiem kamieniarskim

  • przez
Strzegom ośrodkiem kamieniarskim

Strzegom to miasto położone w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. Jest siedzibą gminy wiejsko-miejskiej o tej samej nazwie. Znajduje się ono na obszarze Przedgórza Sudeckiego, wśród Wzgórz Strzegomskich. W okolicy znajduje się wysoki szczyt Góry Krzyżowej, z której roztacza się piękna panorama obejmująca Wrocław oraz Legnicę. Strzegom przyciąga turystów nie tylko ciekawym krajobrazem, ale także bogatą architekturą.

Strzegom jest jednym z najważniejszych ośrodków kamieniarskich w całej Polsce, a to dzięki bogatym złożom surowców naturalnych, takim jak granit. Posiada duże kopalnie tego surowca, w których zatrudnienie może znaleźć wiele osób nie tylko z samego miasta, ale również z całej gminy. Oprócz tego pracę oferuje kilkadziesiąt firm zajmujących się przetwórstwem granitu oraz bazaltu. Dodatkowo w mieście rozwijają się takie przemysły jak odzieżowy, papierniczy, maszynowy czy spożywczy.

Mimo tak prężnie rozwijającej się branży kamieniarskiej, w Strzegomiu wciąż rejestrowane jest stosunkowo wysokie bezrobocie. W 2015 roku wynosiło ono 19,3%, a zatem było o ponad dziesięć punktów procentowych wyższe od stopy bezrobocia rejestrowanej w całym województwie dolnośląskim. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było natomiast niższe niż to rejestrowane na Dolnym Śląsku, a wynosiło 3737 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.